NNHS recognises its best and brightest

NEW Norfolk High School’s annual prizegiving assembly recognised the efforts of a long list of achievers in all grades. Congratulations to all recipients and to the donors who make the awards possible.

Bursaries – Charles & Sylvia Viertel Springboard to Higher Education Bursary for a former Ouse student: Mikayla Hall
Charles & Sylvia Viertel Springboard to Higher Education Bursary: Jordan Hay
Central Highlands Council Bursary for a student proceeding to Further Education: Mikayla Hall
Magra CWA Vocational Bursary for a student proceeding to a VET Course: Ryan Turner
Claremont College Bursary for a students proceeding to Claremont College in 2010: Kirstie Nelson
Norske Skog Bursary for students proceeding to college education in 2010: Bianca Tonks, Amber Lester, Jacob Sproule, Hayley Browning
NNHS Medal for the most outstanding student at New Norfolk High School: Claire Elliott

Grade 10 Awards – Claremont Rotary Club Award for exemplary commitment to the values of education: Hayley Browning
Mat Goggin Foundation Award for Entrepreneurship: Ashley Heron
Minister for Education & Skills “Pride in Our School” Award for community spirit: Joshua Walsh
NNHS Cookery Award: Bianca Barratt
The Gazette Award for Achievement in Literacy and English: Hayley Browning
Tim Morris MHA Award for Achievement in Science: Seana Ackroyd
Uniting Church Personal Endeavour and Commitment to Personal Growth Award: Samantha Blackwell
Australian Defence Force Long Tan Leadership & Teamwork Award: Sam Treloar
Apex Shield for Citizenship, Service and Fellowship over 4 years: Sam Treloar & Kate Minchin
Senator Carol Brown Merit Award for Personal Endeavour: Sammy Bond
David Jefferson Memorial Award for Service to the School Community: James Tassell
David Llewellyn MHA Encouragement Award: Melissa Hutchins
Glengrey House Community Service and Citizenship Award: Claire Elliott
New Norfolk Bicentenary Award for Commitment to Community Activities: Emily Rieper
NNHS Achievement in the Arts-Music Award: Jeiel Roper
NNHS Graphic Design Award: Ashley Heron
NNHS Performing Arts Award: Jack Hooper
NNHS Visual Arts Award: Taylor Lacey
Phil Lake Award for Excellence in Numeracy: Claire Elliott
Michael Graham Memorial Trophy for Boys’ Sport and Sportsmanship: Jacob Sproule
Tina and Stephen Rhodes Memorial Award for Girls’ Outstanding Values in Sport: Kate Minchin

Grade 9 Awards – Betty Triffitt Memorial Award for Service to the School Community: Kimberley Williams
Derwent Valley Council Award for Outstanding Achievement across the Curriculum: Samantha Tassell
Dick Adams MHR Award for Achievement in Maths and English: Mathew Baumgarten
Lions Club of New Norfolk Community Service & Citizenship Award: Mitchell Lovell
Woolworths Supermarket Encouragement Award: Kara Nichols
John and Hilary Craw Award for Achievement in Information Technology: Ross Kent
Derwent Valley Masonic Lodge Best Grade 9 All Rounder: Samantha Tassell

Grade 8 Awards – Tasmanian Alkaloids Award for Exemplary Commitment to the Values of Education: Hayley Browning
Catholic Church Award for Personal Endeavour and Commitment to Personal Growth: Ashley Heron
AJ & IA Pearson Award for Achievement in Public Speaking: Joshua Walsh
Forestry Tasmania’s Care for People Award: Abbey Browning
Heather Butler MHA Award for Achievement in Society & History: Connor McNabb
Lachlan CWA Memorial Committee Encouragement Award: Ladie Parker
Michael Polley MHA for Outstanding Achievement across the Curriculum: Shaun Gray
RSL Award for Improvement and Consistent Effort: Stephanie Tourmaline
Commonwealth Bank Best Grade 8 All Rounder Award: Aden Tonks

Grade 7 awards – Lachlan CWA Memorial Committee Encouragement Award: Chloe Eiszele
Michael Aird MLC Award for Community Service & Citizenship: Hayley Roberts
NNHS Award for Personal Endeavour & Commitment to Personal Growth: Glenn Woodhouse
NNHS Award for Achievement in Science or Society and History: Sarah Clarke
NNHS Encouragement Award: Mitchell Rice
Outstanding Achievement across the Curriculum (for a former Fairview Primary student): Sophie Briggs
Outstanding Achievement across the Curriculum (for a former Molesworth Primary student): Caitlin White
Outstanding Achievement across the Curriculum (for a former New Norfolk Primary student): Zoe Hall
Derwent Valley Concert Band Award for Achievement in the Arts-Music: Caitlin White
Rene Hidding MHA Award for Achievement in Health and Wellbeing: Tyron Rainbird
The Shoe Mart Sport and Sportsmanship Award: Luke Cooper
RSL Award for Improvement and Consistent Effort: Jessica Hall
Commonwealth Bank Best Grade 7 All Rounder: Sophie Briggs

Leave a Reply

Your email address will not be published.

LIKE THIS ARTICLE? SHARE ON SOCIAL MEDIA

Facebook
Email
Twitter
LinkedIn

Local Weather

COVID-19 Advice and Links

Latest headlines

Filter by topic

New Norfolk News Archive

RSS Tas articles feed

Logo of New Norfolk and Derwent Valley News

Subscribe to free daily news email

* indicates required
/ ( mm / dd )
%d bloggers like this: